MİSAFİR KALEM

 

Adıyaman'ın kurtuluşu: Üniversite

                                                          30.06.2010

Adıyamanhep sorunlarıyla karşımıza çıkan bir il. Ama son yıllarda Allah bu ilin başına öyle bir nimet gönderdi ki öyle böyle değil!

AdıyamanÜniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz'den bahsediyorum.

Birde Gündüz'ün ve ekibinin eseri olan Adıyaman Üniversitesinden bahsetmek istiyorum. Bugünkü yazımda aslında bu konu üzerinde duracağım.

RektörGündüz ve ekibinin büyük gayretleri ile büyük bir ilerleme kaydeden Üniversite Adıyaman'ın bence tek kurtuluşu.

Bir etrafınıza baktığınızda göreceksiniz şantiye gibi alanları. Adıyaman'ın girişi ve çıkışı son yıllarda şantiye alanına dönmüş durumda.

2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi ile birlikte üzerine ölü toprağı serpilen Adıyaman, ciddi bir hareketlenme kazandı. Üniversite içerisindeki yerleşke derlenip toparlanmaya başladı. Bina inşaları hız kazanıp, düzenlenen konferans, konser ve sergiler ile yok denecek seviyedeki sosyal hayat ile büyük bir renk kattı. Her şey yolunda giderken, halkın büyük bir memnuniyet ve takdirle baktığı üniversite her yıl ulusal bir ödül almayı da gelenek haline getirdi.

Evet, Adıyaman Üniversitesi kendisiyle birlikte kurulan hatta kendisinden onlarca yıl önce kurulan birçok üniversiteyi gerek yerleşke çalışmalarında, gerekse akademik personel sayısı ve bu personelin bilimsel çalışmaları noktasında geçtiği gün gibi aşikâr.

Bunu biz söylemiyoruz. Bunu; diğer illerde bulunan basın mensupları tarafından her fırsatta yazılıp çizildiğini mesleğim icabı çok iyi biliyorum. Ne zaman Adıyaman Üniversitesi ismi geçse takdirle bu kurumdan bahsedilmesi ilin tanıtımı açısından da büyük bir olay bence.

Bunun yanında ilimize konferans vermek için gelen bilim adamlarının, eleştirmenlerin, yazarların ve konser vermek için gelen sanatçıların ilk izlenimlerinin de üniversiteden dolayı pozitif olması ve birçoğunun bu görüşünü köşe yazılarında yada televizyon programlarında gerek ilimizden ve gerekse üniversitemizden bahsetmesi bu ilde yapılmış en büyük tanıtımdır.

İyi ki varsınız.

Adıyaman sizinle daha güzel…