Köseceli Kitabı çıktı...

 

Adıyaman İli Besni İlçesi Köseceli Beldesinin Tarihi ve sosyo-kültürel özelliklerini konu alan bir çalışma olan KÖSECELİ kitabı geçtiğimiz aylarda okurlarıyla buluştu.

             Gökhan Serter'in Köseceli hakkındaki araştırmalarını içinde barındıran kitabın içeriğinde; Köseceli Tarihi, Köseceli'de iz bırakanlar, Köseceli'deki Tarihi ve... Turistik Mirasımız, Köseceli'nin Sosyal ve Kültürel farklılıklarının yanı sıra Köseceli'de yaşayan ailelerin soy kütüğü gibi konular yer alıyor. Ayrıca kitabın sonunda araştırmacının bir başka çalışması olan 'Güneşe Yürüyen Dehlizler' adlı Besni'de yaşamış tarihi şahsiyetlerin öyküleştirilmiş hayatlarından iki öykü yer alyor.

           Köseceli'nin tanıtımı ve gelişmesi yolunda önemli katkılar sağlayacak olan kitap Nisan-2010'da piyasaya çıktı.

 

***************************************************************************************************************************

Adıyaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi eğitimci, şair ve yazar Ali Ünişen'in son şiir kitabı çıktı.

 

"Adın" ismi ile Bengisu Yayınlarından çıkan şiir kitabından dolayı  Ali Ünişen'i tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Kitabın arka kapağında yer alan şiir:

Sensiz geçti dün gece

Sen çocuklar gözünde bir damla gözyaşıydın

Sensiz geçti dün gece

Sen çocuklar uçarken gökte arkadaşıydın

Sensiz geçti dün gece

Sen ay şavkında öpülen

Kızların sırdaşıydın

Sensiz geçti dün gece

Sen billur parıltılı,

Sen yıldızlar sultanı

Şavkında uyuturdun gökyüzünde korkanı…

Sensiz kalınca tenha

Sensiz kalınca sema

Tüm yıldızlar yetim, doluştular şurama

Kor ateşler üşüştü elime, eteğime

Yıldızlar nasıl battı –bilmezsin- yüreğime

 

 

******************************************************************************************************************************

 

Gergerli Gazeteci Nevzat Çiçek'in  " Kod adı: Düğün - Dağlıca" adlı bir kitapı 1 Martta Piyasaya çıktı.

 

Gergerli Gazeteci Nevzat Çiçek'ten Türkiye Gündemini sarsacak " Kod adı: Düğün - Dağlıca" adlı bir kitapı 1 Martta Piyasaya çıktı. Kitap Nevzat Çiçek'in kendi Yayınevi olan "Lagin Yayınevi" piyasaya sürüldü.

Daha önce Taraf Gazetesi’nin eski Yurt Haberler Müdürlüğü görevini yürüten ve yakın bir zamanda da Sabah Gazetesi Haber Merkezi görevinden ayrılan Gazeteci -Yazar Nevzat Çiçek “ Lagin Yayınları” ismiyle yeni bir yayın evi kurarak yayın piyasasına adımını attı.

Daha çok ezber bozacak kitaplar çıkaracak olan Lagin Yayınları 1 Mart’ta piyasadaki yerini alacak olan “Kod adı: Düğün - Dağlıca” ve “Şiddetin Sefaleti” kitapları ile hayli tartışma yaratacak.

Nevzat Çiçek tarafından kaleme alınan “Kod adı : Düğün- Dağlıca” kitabı, Türkiye’nin yol ayrımına getirildiği bir baskının perde arkasını okuyucuya sunuyor. Kitapta, Dağlıca Baskını Belgelerinin nasıl sızdırıldığı, baskından dokuz gün önce alınan görüntü ve istihbar ati bilgilerin akıbetinin yanı sıra PKK’nın üst komuta kademesinden Duran Kalkan ve Bahoz Erdal’ın eylemi nasıl yönettiği ve telsiz konuşmalarına ayrıntılı bir şekilde yer veriliyor. Kitabın en çok ses getirecek iddiaları arasında Amerikalıların baskından üç saat sonra verdikleri istihbarat bilgisi ve bilgi paylaşımının nasıl yapıldığının detaylarıyla anlatılması. Dağlıca Baskınında TÜBİTAK Raporu ile bozulduğu tespit edilen telsiz sistemlerinin yanı sıra sekiz askerin verdiği ifadeler e de geniş bir şekilde yer verilirken, Kitapta baskınla ilgili olarak Türkiye’nin baskın sonrası yapacağı sınır ötesi harekâtla ilgili çarpıcı tespit ve derlendirmeler de yer alıyor.

Lagin Yayınları tarafından çıkarılan ikinci kitap ise “Bir militanın kaleminden Şiddetin Sefaleti” ismini taşıyor. PKK’nın bir dönem en önemli komutanlarından olan “Parmaksız kod adlı Şemdin Sakık tarafından yazılan kitapta 18 yılı dağda 12 yılı ise Diyarbakır Cezaevi’nde geçen bir yaşamın muhasebesi yer alıyor.

Kitapta Şemdin Sakık’ın neden dağa çıktığı, nasıl komutan olduğu anlatılırken Sakık’ın 33 asker, andıç gibi olayların perde arkasına dair anlatımları da yer alıyor.

Kendisinin nasıl Türkiye’ye teslim edildiğini ve Öcalan tarafından nasıl dışlandığını anlatan Sakık, bir kadına nasıl gönül verdiğini ve ağaç kovuklarındaki yaşamını da okuyucuya sunuyor. Sakık, “Şiddetin Sefaleti” kitabında 25 yıldır devam eden çatışmaların yarattığı sefalete dikkat çekiyor.

Lagin Yayınları tarafından kitaplar okuyucuya 1 Mart günü sunulacak. Kitaplar hakkında www.laginyayinlari.comadresinden detaylı bilgiler mevcut

 

***************************************************************************************************************************

 

Komşu Köyün Delisi Adlı Tiyatro Sergilendi.

            İlçemiz Ticaret Meslek Lisesi Tiyatro Topluluğu tarafından “Komşu Köyün Delisi” adlı tiyatro oyunu sergilendi.

            Öğretmen, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın izlediği tiyatro gösterisi beğeni ile izlendi. Üç perde halinde sahnelenen Prof. Dr. Üstün DÖKMEN’in yazdığı Ticaret Meslek Lisesi Öğretmeni Şirin HİCRİ’nin yönettiği “Komşu Köyün Delisi” adlı tiyatro oyunu; köy muhtarı tarafından gazeteye verilen “Köyümüze deli aranıyor” ilanı sonrası gelişen olayları anlatıyor.